• امروز : سه شنبه - ۲ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 23 July - 2024
10
رییس اتاق تبریز:

مسئولان دولتی بر سر راه بخش خصوصی مانع ایجاد نکنند/ زمینه ساز فرار سرمایه گذاران از استان نشوید

  • کد خبر : 40705
  • 13 آذر 1400 - 17:00
مسئولان دولتی بر سر راه بخش خصوصی مانع ایجاد نکنند/ زمینه ساز فرار سرمایه گذاران از استان نشوید
یاز اکو - رییس اتاق تبریز با بیان اینکه مسئولان دولتی نباید بر سر راه فعالان بخش خصوصی مانع ایجاد کنند،گفت: زمینه ساز فرار سرمایه گذاران از استان نشوید.

به گزارش پایگاه خبری یاز اکو به نقل از روابط عمومی اتاق تبریز، یونس ژائله در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در مرکز همایش های بین المللی خاوران تبریز گفت: بخش خصوصی کشور با اراده فولادین خود نشان داده که در این جنگ اقتصادی، کار بسیار بزرگی کرده است. در آذربایجان شرقی، ما در هفت ماهه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۵۴ درصد رشد داشتیم که این نشان می دهد در بازارهای صادراتی به محصولات تولیدی تبریز اهمیت داده شده و این امر یکی از افتخارات ما محسوب می شود.

وی در ادامه با اشاره ای به مشکلات واحدهای تولیدی از جمله تامین مالی این واحدها گفت: متاسفانه منابع بانکی که در بانک های استان جمع شده، در دیگر استان ها هزینه می شود که این امر به خصوص در بانک های خصوصی بسیار مشهود است به طوری که طی سال های گذشته برخی از بانک ها تنها نیم درصد از منابع خود را در این استان هزینه می کردند.

ژائله افزود: سال گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شد اما هدف باید هزینه ۷۰ درصد از منابع این بانک ها در خود استان باشد که اگر این امر به وقوع بپیوندد، طبیعتا منابع خوبی می تواند به بدنه بخش تولید وارد شده و باعث رشد و تعالی صنعت استان شود.

ضرورت بهبود فضای کسب و کار

رییس اتاق تبریز، بهبود فضای کسب و کار را موضوع دیگری در این راستا دانسته و گفت: در بخش خصوصی، پایشی تحت عنوان پایش بهبود محیط کسب و کار هر سه ماه یکبار انجام شده و در این راستا، نظرسنجی هایی از ۲۲۰ واحد تولیدی به عمل آمده و خروجی تحلیل می شود که نتیجه در چندین مورد نگران کننده است.

وی با بیان اینکه هم بخش خصوصی و هم دولتی در یک کشتی قرار گرفته و باید با یکدیگر متحد شوند، گفت: از مقامات دولتی خواهش می کنیم در رفتار خود در رابطه با واحدهای تولیدی تجدید نظر کنند که این رفتار باعث فرار سرمایه گذار و کارآفرین از استان نشود. اینکه امروز دوستان زیادی می بینیم که در کشورهای دیگر سرمایه گذاری می کنند، از جهتی نگران کننده است. اینکه این حرکت ها تداوم یافته و کشور را به سمت کشوری مثل ونزوئلا ببرد، بسیار خطرناک خواهد بود.

ژائله با بیان اینکه مسئولان عالی رتبه استان باید یک عملکرد جدی در ایجاد رابطه خوب و مستمر با کارآفرینان و واحدهای تولیدی داشته باشند، گفت: حرکت جدی که از بخش دولتی مطالبه می کنیم، حمایت همه جانبه از بخش خصوصی است. در سال « تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی»، یکسری مانع گذاری هایی ایجاد می شود و نه تنها مانع درست می شود بلکه اتفاقی می افتد که تولیدکننده، عطایش را به لقایش می بخشد.

از مسئولان می خواهم رابطه خوبی را با صنعتگران و کارآفرینان ایجاد کنند

رییس اتاق تبریز ادامه داد: به عنوان رییس اتاق تبریز در همین تریبون از مسئولان می خواهم که رابطه خوبی را با صنعتگران و کارآفرینان ایجاد کرده و تصمیمات عجولانه نگیرند.

وی با بیان اینکه ما به عنوان سرمایه گذار خصوصی تلاش خود را برای افزایش تولید و صادرات کرده ایم، گفت: امروز به هر جای استان که سر بزنید با یک تابلو استخدام روبرو خواهید بود. افزایش حقوقی که در یک ماه گذشته در بسیاری از واحدهای تولیدی برای کارگران واحدها صورت گرفته در کل کشور بی سابقه بوده است. هر وظیفه ای که به بخش خصوصی سپرده شده خوشبختانه به درستی به پیش رفته است.

ژائله، وجود تحریم های داخلی را از دیگر مشکلات موجود دانسته و گفت: تحریم داخلی در همین وزارتخانه های خودتان است. دستورالعملی در تهران داده می شود ولی اثرات آن در جاهای دیگر بسیار وسیع بوده و آثار سوئی در استان ها دارد. متاسفانه امروز برای توسعه مانع ایجاد شده و تمامی کارخانه هایی که جدیدا می خواهند وارد مدار تولید شوند، با این موانع دست و پنجه نرم می کنند. همکاران ما جرات نمی کنند امضایی بزنند، چون اگر بزنند باید به اداره وزارتخانه ای جواب پس دهند پس در این حال، جرات را از ما گرفته اید.

وی افزود: بگذارید بخش خصوصی همانطوری که قبلا کارش را انجام می داد، به کار خود ادامه دهد. بخش دولتی در استان ها تحت نظر دستگاه های نظارتی دیگر به خود جرات امضا هم نمی دهد، ما کاری به احزاب سیاسی نداریم بلکه بخش تولید به دنبال ایجاد ثروت در جامعه است.

از بخش دولتی می خواهیم فضا را برای بخش خصوصی مهیا کنند

رییس اتاق تبریز ادامه داد: ما سربازان بخش تولید بوده و موظف به افزایش تولید و اشتغال جامعه هستیم اما در این میان از بخش دولتی می خواهیم فضا را برای بخش خصوصی مهیا کنند. بخش خصوصی و دولتی باید مثل دو بال یک پرنده در کنار یکدیگر بوده و اختلافات را کنار بگذارند تا با کمک هم در این جنگ اقتصادی پیروز شویم که فرصت بسیار کم است. رفتارهای اداری و سازمان یافته که این دولت یا دولت قبلی را زمین گیر کرده و کاری کنیم که کارها به پیش نرود به ضرر جامعه خواهد بود.

وی با قدردانی از حمایت همه جانبه مسئولان حوزه قضایی استان از فعالان بخش تولید گفت: موضوع تنها اختلاف بین دولت و بخش خصوصی نبوده و مساله بزرگ تری است. امروز بخش تولید در استان متوقف شده است و کار بخش تولید به درستی پیش نمی رود. برای کسب جواز و یا یک کار اداری معمول باید از ۴۲ اداره استعلام بگیریم که وجود این تعداد از موانع سد راه تولیدکننده است.

بروکراسیهای پیچیده ای در راه فعالان بخش تولید ایجاد شده

ژائله با بیان اینکه این ها تحریم داخلی بوده و ربطی به دشمنی دشمنان خارجی ندارد بلکه در خود استان این تحریم ها را ایجاده کرده ایم، گفت: برای صدور یک کارت باید چندین مرحله طی کنیم اما قبلا اینگونه نبوده و با این سطح از بروکراسی ها مواجه نبودیم. دستگاه نظارتی امروز بر سر راه مسئول دولتی ما در استان قرار گرفته و دستورالعمل ها را بهانه ای برای ایجاد مانع کرده است اما این دستورالعمل ها که خالی از اشکال نبوده و حکم قطعی ندارد که نتوانیم آن را عوض کنیم.

دستورالعمل ها را جناب آقای دکتر نیارکی، معاون محترم وزارت صمت و دیگر همکارانشان صادر می کنند که ایشان هم امکان اشتباه دارند. این موانع را کنار بگذاریم و اجازه دهیم کارها به درستی به پیش رود. هر اداره ای که برویم، این روند حاکم است. جنس ها در گمرک مانده و ترخیص نمی شود و در مقابل بهانه های مختلفی بیان می شود.

رییس اتاق تبریز با بیان اینکه متاسفانه بروکراسی های پیچیده ای در راه فعالان بخش تولید ایجاد شده، گفت: این نیروی کار مدیریتی که در استان ما فعالیت می کند، بی نظیر است، همه کشورها، کارخانه و زمین و سرمایه دارند اما در پروراندن مدیر موفق نیستند. امروز سرمایه ما برق و گاز نبوده بلکه نیروی انسانی همچون این مدیران است. نگذارید این ها آزرده خاطر شده و با کوچکترین موضوعی، این ها را مورد هجمه قرار ندهید که احترام این ها قطعا واجب است.

لینک کوتاه : https://yazeco.ir/?p=40705

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
});