• امروز : چهارشنبه - ۸ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 29 June - 2022
5

دلار در صدر بازارهای سرمایه‌گذاری

  • کد خبر : 31201
  • 31 شهریور 1400 - 19:30
دلار در صدر بازارهای سرمایه‌گذاری
یاز اکو - آمار‌ها نشان می‌دهد در شرایطی که میانگین بازده سرمایه‌گذاری در بورس در نیمه نخست سال 4/6درصد بوده است، قیمت هر دلار آمریکا در این مدت بیش از 10درصد رشد کرده است

آمار‌ها نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا از ابتدای سال تاکنون با بیش از ۱۰درصد رشد، بیش از همه بازار‌های پرریسک رشد کرده است و این به‌دلیل آن است که از هفته دوم شهریور‌ماه تاکنون بازار سهام با نزول مواجه شده است.
به گزارش پایگاه خبری یاز اکو به نقل از همشهری، به‌دنبال نزول ۱۳درصدی بورس از هفته دوم شهریور‌ماه تاکنون بازده دلار در نیمه نخست سال از بازده بورس پیشی و در صدر همه بازار‌ها در نیمه نخست سال قرار گرفت. این درحالی است که شاخص بورس تهران از اول خرداد‌ماه تا هفته نخست شهریور‌ماه بیش از ۴۵درصد رشد کرده بود و به‌نظر می‌رسد بازده بورس در نیمه نخست سال از سایر بازار‌ها پیشی بگیرد، اما نزول ۲۰۰هزار واحدی شاخص بورس منجر به افت بازده سرمایه‌گذاری در این بازار شد. آنطور که آمار‌ها نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا از ابتدای سال تاکنون ۱۰٫۴درصد رشد کرده است که بیشتر از همه بازار‌ها بوده است، اما شاخص بورس به‌دلیل افت چند هفته گذشته به سطوح ابتدای سال رسیده و همین موضوع منجر شده که میزان بازده بورس در نیمه نخست سال به ۶٫۴درصد تنزل کند. قیمت هر سکه هم در این مدت با ۵٫۲درصد رشد در رتبه سوم قرار گرفت. میانگین قیمت هر مترمربع مسکن هم در شهر تهران در نیمه نخست سال‌جاری با ۴درصد رشد مواجه شده است که کمتر از طلا، ارز و بورس بوده است.شواهد میدانی نشان می‌دهد که یکی از دلایل رشد ۱۰درصدی قیمت دلار در نیمه نخست سال افزایش تقاضای خرد در سطح بازار آزاد برای خرید دلار بوده است. به‌زعم کارشناسان، محرک‌های سیاسی و اقتصادی سطح تقاضا در بازار ارز را به‌طور مداوم دستخوش تغییر می‌کند و با توجه به آنکه محرک‌های رشد قیمت در نیمه نخست سال بیشتر بوده است، سطح تقاضا برای خرید دلار افزایش یافته و منجر به رشد قیمت شده است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد تحت‌تأثیر افزایش انتظارات تورمی مردم این روز‌ها از طلا و ارز بیش از گذشته به‌عنوان ضربه‌گیر تورم استفاده می‌کنند.

دلایل نوسان‌های پرشتاب در بازارها
آن‌طور که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه هم‌اکنون به ۴۵٫۲درصد رسیده است. این به‌معنای آن است که سالانه ۴۵درصد از ارزش ریال کاسته می‌شود. در چنین شرایطی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌های ایرانی که سطح درآمد‌شان به پایین‌ترین حد ممکن در چند دهه گذشته رسیده است، حفظ قدرت پول و مصونیت در برابر تورم است. این روند پرشتاب تورم که از سال۱۳۹۷ به‌دنبال تشدید تحریم‌ها آغاز شده است به‌دنبال رشد نقدینگی در حال افزایش است و آنطور که کارشناسان برآورد می‌کنند با توجه به کسری بودجه شدید دولت، احتمالا در ماه‌های آینده همچنان افزایش خواهد یافت. این موضوع ضرورت محافظت در برابر تورم را برای مردم بیشتر کرده است؛ چراکه همین حالا هم بخش زیادی از قدرت خرید مردم در نتیجه رشد شدید تورم از دست رفته است. به همین دلیل مردم برای اینکه از خود در برابر تورم محافظت کنند پس‌انداز‌های خود را در بازار طلا و ارز و اخیرا بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. این به آن دلیل است که در ایران ابزار‌های مالی کافی برای اینکه به آنها در برابر تورم مصونیت بدهد، وجود ندارد یا دست‌کم کمتر به مردم معرفی شده است.علیرضا توکلی‌کاشی، کارشناس بازار‌های مالی در این‌باره به همشهری می‌گوید: در بسیاری از کشور‌های دنیا ابزار‌های مالی مختلفی برای حفاظت دربرابر تورم وجود دارد، اما در ایران به‌دلیل اینکه چنین ابزار‌هایی به مردم معرفی نشده است، دارایی‌ها به سمت طلا و ارز سرازیر می‌شود.

میزان سرمایه‌گذاری مردم در بازار طلا و ارز
با وجود اینکه بازار‌های طلا، ارز و سهام در زمره بازار‌های پرریسک محسوب می‌شوند و اغلب مردم در زمره سرمایه‌گذاران کم‌ریسک هستند، اما حجم سرمایه‌گذاری مردم به‌دلیل تلاطم‌های اقتصادی و رشد شدید تورم در این بازار‌ها در طول سال‌های گذشته به‌دلیل فقدان ابزار‌های مالی ضد‌تورمی، با افزایش زیادی مواجه شده است. درواقع مردم به‌دلیل رشد شدید تورم دل به دریا زده‌اند و بخشی از دارایی‌هایشان را در بازار‌های طلا و ارز و اخیرا در بورس (از پارسال) سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برخی برآورد‌های غیردقیق نشان می‌دهد میزان ارزی که در اختیار مردم است از سال۹۷ تاکنون به‌دلیل افزایش تحریم‌ها و رشد شدید تورم از ۱۸ تا ۲۰میلیارد دلار به محدوده ۴۰میلیارد دلار و حجم طلای در اختیار مردم به بیش از ۲۰۰تن رسیده است. در سال۱۳۹۶، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، رقم دلار‌های خانگی را ۲۰ تا ۲۵میلیارد دلار و در سال۹۷ هادی قوامی، نایب‌رئیس وقت کمیسیون برنامه و بودجه مجلس میزان این ارز را ۳۰میلیارد دلار اعلام کرده بود. همان سال محمد کشتی‌آرای گفته بود: طبق برآوردی که داریم میزان ذخایر خانگی طلا در ایران حدود ۲۰۰تن است که این رقم در حال افزایش است. اما با توجه به رشد شدید تقاضا برای طلا و ارز از سال۹۷ تاکنون، برآورد می‌شود این رقم دست‌کم ۲۵ تا ۳۰درصد افزایش یافته باشد. همه اینها در حالی است که از سال گذشته به‌دلیل رشد شدید نقدینگی بخشی از دارایی مردم هم راهی سرمایه‌گذاری در بورس شد و طبق برخی برآورد‌ها بیش از ۱۲۰هزار میلیارد تومان پس‌انداز خرد در زمان صعود شاخص‌ها وارد بازار سرمایه شده است.
اما با وجود اینکه بخش زیادی از نقدینگی در طول چند سال گذشته راهی بازارهای طلا و ارز و سهام شده است آیا مردم توانسته‌اند از این بازار‌ها به‌عنوان ابزارهای ضد‌تورمی استفاده و از پس‌انداز‌های خود در برابر تورم محافظت کنند؟

عدم‌تناسب نرخ تورم و بازده بازارها
با وجود افزایش حجم سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در بازار‌هایی که ریسک بالاتری نسبت به سایر بازار‌ها دارند، بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها نیز نتوانسته است از مردم در برابر تورم محافظت کند و حتی به‌دلیل نوسان‌های قیمت در این بازار‌ها اغلب سرمایه‌گذاران در دوره‌های زمانی مختلف متضرر می‌شوند. گواه این موضوع میزان بازده بازار‌ها در نیمه نخست سال‌جاری است که تناسبی با نرخ تورم ندارد. درواقع مقایسه نرخ تورم سالانه با میزان بازده سرمایه‌گذاری در این بازار‌ها نشان می‌دهد که حتی بازار‌های پرریسک نیز نتوانسته‌اند بازدهی متناسب با نرخ تورم ۴۵درصدی داشته باشند. شاید به همین دلیل است که بخش عمده نقدینگی در کنار بازار‌های سرمایه‌گذاری، راهی بازار کالا شده و تورم را تشدید کرده است. در چنین شرایطی و درحالی‌که ابزار‌های مالی کافی برای حافظت از مردم در برابر تورم وجود ندارد راه‌حل کارشناسان این است که دست کم، نقدینگی به سمت بازار سرمایه که مانند بازار ارز تورم‌زا نیست، هدایت شود تا منابع مالی بخش تولید نیز تامین شود.

لینک کوتاه : https://yazeco.ir/?p=31201

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
});