• امروز : سه شنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 6 December - 2022
2

مازوت سوزی به اعتمادسوزی منجر می شود

  • کد خبر : 81076
  • 14 مهر 1401 - 11:15
مازوت سوزی به اعتمادسوزی منجر می شود
یاز اکو - رئیس سازمان محیط زیست گفت: با وزارت نفت پیمان بسته‌ایم که امسال خیلی از مازوت سوزی‌ها را حذف کند زیرا مازوت سوزی باعث اعتمادسوزی در جامعه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری یاز اکو به نقل از رکنا، علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با بازرس قضایی و کارشناسان دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور که در زمینه بررسی عملکرد دستگاه های اجرایی در اجرای قانون هوای پاک برگزار شد، با قدردانی از همراهی قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور در اجرای این قانون، گفت: اکنون ۹ کلانشهر با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند و بسیاری از بیماری‌ها نیز در اثر همین معضل به وجود می‌آید.

وی با اشاره به چالش تامین اعتبارات در زمینه اجرای قانون هوای پاک ، افزود: متاسفانه مردم ما در حال سازگاری با مشکل آلودگی هوا هستند و این موضوع پیامدهای زیانباری دارد.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت همکاری قوای سه‌گانه در زمینه کاهش آلودگی هوا در کشور، تصریح کرد: اکنون صندوق ملی محیط زیست در خدمت محیط زیست کشور قرار گرفته است و جدای از اعطای تسهیلات به طرح‌های کاهش آلودگی هوا، در مسائل آموزشی محیط زیست هم ورود پیدا کرده است.

انتظار از مجلس برای اختصاص ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست

سلاجقه ادامه داد: وقتی دولت در مورد اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو پذیرفت که یک درصد قیمت روز خودروهایی که تولید می‌شود به صندوق ملی محیط زیست واریز شود، ما از مجلس شورای اسلامی انتظار داشتیم در قانون بودجه ۱۴۰۱ حداقل ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی پیش‌بینی شده در قانون هوای پاک را به صندوق ملی محیط زیست اختصاص دهد که این اتفاق نیفتاد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش این سازمان در جلوگیری از تخلفات دستگاه‌های اجرایی در مباحث محیط زیستی از دستگاه‌های تقنینی و نظارتی خواست در این زمینه به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما از همه ظرفیت‌های قانونی در این زمینه استفاده می‌کنیم ولی باید راهکارهایی اتخاذ شود که اثر آنها در کاهش آلودگی هوا دیده شود.

معاون رییس جمهوری با اشاره به پیش‌بینی ۱۷۴ تکلیف برای دستگاه‌های اجرایی در قانون هوای پاک، گفت: بعضی از شهرها به سمت وضعیت جوی خطرناک در حال حرکت هستند و دستگاه‌های اجرایی باید با عمل به تکالیف خود مانع از این اتفاق شوند.

مازوت‌سوزی به اعتماد سوزی منجر می‌شود

سلاجقه یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم را عدم قطعی برق با وجود تغییرات اقلیمی و کاهش بارش‌ها برشمرد و گفت: با وزارت نفت پیمان بسته‌ایم که امسال خیلی از مازوت سوزی‌ها را حذف کند زیرا مازوت سوزی باعث اعتمادسوزی در جامعه می‌شود.

وی در ادامه از برگزاری جلساتی با ۶ وزارتخانه برای کاهش آلودگی هوا در فصول سرد سال خبر داد.

دستگاه‌های مختلف، تغییر اقلیم را جدی نگرفته‌اند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بروز مهاجرت‌های محیط زیستی در کشور گفت: در زمینه تغییرات اقلیمی، کشور ما در حد آستانه‌ها قرار گرفته و بارگذاری جمعیت تاثیرات خود را می‌گذارد.

سلاجقه تصریح کرد: تغییر اقلیم واقعیتی است که اتفاق افتاده و همه ارکان حیات را تحت تاثیر قرار داده است اما هنوز دستگاه‌های مختلف آن را جدی نگرفته‌اند و باید در این زمینه کار کرد.

وی از قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور خواست در این زمینه نیز به کمک سازمان حفاظت محیط زیست بیایند.

امنیت جانی و روانی جامعه در گروی حفظ محیط زیست

در ادامه این دیدار، سعید بابازاده بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور و مسوول بررسی عملکرد دستگاه‌ های اجرایی مکلف در قانون هوای پاک گفت: سازمان حفاظت محیط زیست سازمانی مظلوم است که با امکانات کم پهنه مسوولیت گسترده‌ای در سراسر کشور دارد.

وی افزود: ما حتما در گزارش‌های کارشناسی خود به این موضوع اشاره خواهیم کرد. اگر از حفظ محیط زیست غفلت کنیم، امنیت جانی و روانی ما به مخاطره می‌افتد.

سازمان حفاظت محیط زیست فراتر از دستگاه‌های دیگر است

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه دستگاه‌های حاکمیتی باید محیط زیست را فراتر از دستگاه‌های دیگر بدانند، گفت: سازمان محیط زیست باید دارای تجهیزات پهپادی و نظارت بر حوزه مسوولیت خود باشد.

وی، نقش سازمان بازرسی کل کشور را شناسایی گلوگاه‌های فساد و هدفگذاری عنوان کرد و افزود: سازمان بازرسی جنبه اصلاحی و پیشگیرانه از بروز تخلفات دارد.

با مدیرانی که ترک فعل کرده‌اند و در انجام وظایف خود اهمال می‌کنند، تعارف نداریم

بابازاده ادامه داد: تاکنون جلسات متعددی با دستگاه‌های مسوول در قانون هوای پاک برگزار و تکالیف آنها و انتظارات خود را تشریح کردیم و امیدواریم شاهد اقدامات موثر و چشمگیری در این زمینه باشیم.

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه گزارش جامع و کاملی در این زمینه تهیه و به ریاست عالی سازمان بازرسی کل کشور ارائه شده است، تاکید کرد: اگرچه ما با مدیرانی که ترک فعل کرده‌اند و در انجام وظایف خود اهمال می‌کنند، تعارف نداریم و با آنها برخورد می‌کنیم اما هدف ما در وهله اول اصلاح امور است.

وی با تاکید بر جایگاه ویژه صندوق ملی محیط زیست در اجرای طرح‌های زیست محیطی در کشور، خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای آنکه بتواند به وظایف خود به نحو شایسته عمل کند باید بودجه لازم را دریافت کند.

قوه قضاییه در کنار سازمان حفاظت محیط زیست ایستاده است

بابازاده خطاب به رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کل قوه قضاییه در زمینه حفاظت و صیانت از محیط زیست در کنار شما ایستاده است و امیدواریم در جلسات بعدی شاهد راستی آزمایی عملکرد دستگاه‌های مختلف باشیم.

برخورد با صنایع آلاینده با استفاده از ظرفیت‌های قانونی

همچنین ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وارونگی هوا در ۶ ماهه دوم سال، از برگزاری کارگروهی برای کاهش آلودگی هوا و نیز ساماندهی صنایع آلاینده کشور خبر داد و از سازمان بازرسی کل کشور خواست در این زمینه همکاری‌های لازم را به عمل آورد.

وی افزود: اگرچه بنای ما بستن صنایع نیست اما ظرفیت‌های قانونی این اجازه را می‌دهد که با صنایعی که به تکالیف خود عمل نمی‌کنند، برخورد شود.

قانون هوای پاک که در سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید مشتمل بر ۳۴ ماده، ۱۳ آیین نامه اجرایی و چندین دستورالعمل است. در این قانون ۱۷۴ تکلیف/دستگاه احصا شده و ۲۳ دستگاه اجرایی در آن مسوولیت دارند.

به استناد ماده ۲ قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست ناظر بر حسن اجرای این قانون است.

لینک کوتاه : https://yazeco.ir/?p=81076

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
});