• امروز : سه شنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 21 May - 2024
8

مهرعلیزاده: دولت من دولت سوم آقای خاتمی است/ تابع نظر جبهه اصلاحات هستم

  • کد خبر : 17337
  • 12 خرداد 1400 - 14:15
مهرعلیزاده: دولت من دولت سوم آقای خاتمی است/ تابع نظر جبهه اصلاحات هستم
یاز اکو - مهرعلیزاده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص جایگاه جوانان و زنان در دولت احتمالی خود، گفت: دولت من دولت سوم آقای خاتمی است. از ابعاد مخالف مسائل اقتصادی، پاکدستی، نشاط اجتماعی، آزادی اجتماعی، مسائل داخلی و خارجی که بهترین دوران ما پس از انقلاب در زمان آقای خاتمی بود.

به گزارش پایگاه خبری یاز اکو به نقل از جماران، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت من دولت سوم آقای خاتمی است، گفت: من تصمیم دارم از دهه هفتادی‌ها در کادر اجرایی استفاده کنم. سه وزیر من از خانم‌ها خواهند بود.

محسن مهرعلیزاده در کلاب‌ هاوس اظهار کرد: ان‌شاالله گفت‌و‌گوی امشب با ارزش و مفید باشد. رد صلاحیت آقایان شریعتمداری، جهانگیری، لاریجانی و پزشکیان توسط شورای نگهبان موجب سردی فضای انتخابات شد. این اشخاص کاندیدای موثری برای انتخابات بودند که با رد آنها شاهد فضای سرد انتخابات هستیم. نمی‌دانم چقدر وضعیت موجود می‌تواند موجب میزان مشارکت مردم شود.

دولت من دولت سوم آقای خاتمی است

وی در خصوص جایگاه جوانان و زنان در دولت احتمالی خود، گفت: دولت من دولت سوم آقای خاتمی است. از ابعاد مخالف مسائل اقتصادی، پاکدستی، نشاط اجتماعی، آزادی اجتماعی، مسائل داخلی و خارجی که بهترین دوران ما پس از انقلاب در زمان آقای خاتمی بود.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اسم دولت من دولت زندگی است، گفت: زندگی در مقابل جنگ، فقر، تهدید و ناامیدی است. مردم شایسته یک زندگی خوب و برازنده ایرانی هستند. در خصوص جوانان، مشی اصلاح طلبی همیشه اعتماد به جوانان بوده است. من محصول اعتماد به جوانان بودم و از ۲۵ سالگی مورد وثوق دولت قرار گرفتم و در ۲۹ سالگی معاون آقای بهزاد نبوی بودم. من تصمیم دارم از دهه هفتادی‌ها در کادر اجرایی استفاده کنم. سه وزیر من از خانم‌ها خواهند بود. ما در ۳۱ استان باید ۳۱ معاون استاندار زن باید داشته باشیم تا زنها بتوانند از امتیازات خاص خود بهره‌مند شوند. اگر مجلس به وزرای زن رأی اعتماد نداد، حتما از آنها به عنوان معاون اول با افتخار استفاده خواهم کرد. 

وی اضافه کرد: از استفاده از اهل سنت محدودیتی قائل نخواهم بود. 

تعصبی به اطرافیانم ندارم

وی تأکید کرد: اگر با مردم صادقانه حرف بزنیم متوجه خواهند شد که علت عمده محقق نشدن وعده و وعید‌ها چه چیزی است. انتخابات شرایط خاص خود را دارد و در فضای هیجانی باید به نحوی با مردم صحبت کنیم که مردم فرد اصلح را انتخاب کنند. 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره کاندیداتوری ابراهیم رییسی و وجود حاشیه امن برای ستادهای وی، اظهار کرد: من سالم کار کردم و خداوند به من قناعت و مناعت طبع به من داده تا من هیچ وقت به فکر طمع نبودم و امروز با حقوق بازنشستگی زندگی می‌کنم. هیچ گونه تعصبی به اطرافیانم ندارم و طبیعی است که همین توقع را از سیستم قضایی دارم و اجازه نخواهم داد که بخواهند برخوردهای امنیتی با فعالان سیاسی را ادامه دهند.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که در طول ۲۴ سال گذشته دولت ها دچار تعارض با بخش مهمی از حاکمیت شده اند و این تعارض ها موجب شده هزینه های زیادی بر مردم و گروه های سیاسی وارد شود، شما چه برنامه ای برای جلوگیری از این تنش ها دارید، گفت: اگر قانون ملاک باشد تعارضی در کار نیست اگر یادتان باشد یکی از ویژگی های اصلی دولت خاتمی قانون گرایی بود. من در دولت اول آقای خاتمی استاندار و دولت دوم ایشان معاون رییس جمهور بودم و در هر دو سمت قانوگرا بودم و اجازه ندادم در حیطه کاری بنده تعارضی ایجاد شود. اصرار بر حاکمیت قانون قطعا جلوی این کار را خواهد گرفت اما ایستادگی نیز لازم دارد و امیدواریم اینگونه شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که من وقتی مجلس بودم یک بار گفتم دولت اصلاحات موفق و پاکدست ترین دولت سه الی ۴ دهه گذشته بود؛ با هجمه زیاد مواجه شدم شما چگونه می خواهید دولت سوم اقای خاتمی را راه بیاندازید، تعامل شما با مجلس چگونه خواهد بود؛ تصریح کرد: از نظر قانون اساسی رییس جمهور بعد از رهبری مقام دوم اجرایی کشور هستند به عبارتی از بُعد رعایت قانون اساسی قوه مجریه بر دو قوه دیگر اشراف دارد بنابراین این برعهده رییس جمهور است که اگر دو قوه دیگر اقداماتی در انجام وظایف خود خلاف منافع ملی را در نظر بگیرند می تواند تذکر دهد و اصلاح کند اما اصل بر تعامل است و اطمینان دارم با تعامل مسائل حل می‌شود.

بحران کرونابهترین فرصت برای انجام اصلاحات است 

کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که طرح تحول سلامت در دولت آقای روحانی اجرا شد و این طرح نظام سلامت را به درمان محوری برد، برنامه های شما در حوزه سلامت چیست؛ پاسخ داد: در حوزه سلامت برنامه مفصلی دارم و با رفع معایب بر مبنای تجربه این برنامه که نیمه کاره رها شده است، آن را اجرا خواهیم کرد. ما برنامه مفصلی را طراحی کرده ایم و جای تاسف و تاثر دارد که افراد زیادی بر اثر کرونا فوت می شوند اما بحران بهترین فرصت برای انجام اصلاحات است و از این بحران کرونا می‌توان برای اصلاح بهداشت و درمان، پرونده الکترونیکی سلامت، پزشک خانواده و رفع تعارض منافع اقدام کرد. 

وی ادامه داد: یکی از برنامه های من واردات واکسن و عدالت در توزیع واکسن و کنار گذاشتن ایمنی گله ای است. ما باید بتوانیم با این فاجعه در اسرع وقت برخورد کنیم. من فکر می کنم اگر به بخش خصوصی اعتماد می شد، ۲۰۰ الی ۳۰۰ شرکتی که در زمینه دارو داریم هر کدام از این واکسن ها می آورند شاید مشکل حل می شد. مردم را هم از بُعد روانی، روانی و هم از نظر اقتصادی فلج شان کردیم. من اگر انتخاب شوم قول می دهم حداکثر ظرف سه ماه واکسیناسیون انجام شود و برایم قابل قبول نیست بعد از سه ما از شروع دولت یک نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست بدهد. 

وی در پاسخ به این سوال که یکی از نقدها به انتخابات کاندیداها مشکلات و سوءتفاهم تاریخی است که در نتیجه نبود یک ساز و کار حرفه ای حاصل می شود؛ شما در سال ۸۴ کاندیدا شدید و اگر از جریان اصلاح طلب یک یا دو کاندیدا انصراف می دادند معادلات سیاسی جابجا می شد و شما در معرض این اتهام بودید که رفتار شما وحدت شکن بوده؛ شما امسال با این چالش نیز مواجه هستید؟ تصریح کرد: به نظرم روشهای حزبی می‌تواند بهترین راه حل باشد. سال ۸۴ مجموع اشتباهاتی بود که امیدوارم دیگر تکرار نشود وجه مثبت آن در ۹۲ و ۹۶ بود و یک تصمیم بهتری گرفتیم و مسئله به خوبی هدایت شد در ۸۴ کنشگران سیاسی به اندازه وزن و جایگاه خودشان در ارتکاب این اشتباه سهیم بودند. و باید به اندازه سهم شان از ملت عذرخواهی کنند و دیگر این اشتباه را تکرار نکنند. 

توقف اقدام و مداخله دولت در خصوص قیمت بازار و کنترل بازار

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که فوری ترین اقدام شما برای بازار سرمایه و بورس چه خواهد بود، گفت: فوری ترین اقدام در بازار سرمایه توقف هر گونه اقدام و مداخله دولت در خصوص قیمت بازار و کنترل بازار و عدم اجازه دخالت به سهام داران عمده است. بازار بورس فی نفسه صحیح است و کار می کند اما آنچه که وضعیت بورس را خراب کرده این مداخلات و اعمال نفوذی است که از طرف نهادها و دستگاه های صاحبان عمده سهام است که باید به هر قیمتی قطع شود و اجازه ندهیم محل تاخت و تاز افرادی باشد که منافع شان با منافع عمومی در تضاد است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر خاتمی به شما بگوید به نفع همتی کنار بروید آیا قبول می کنید، همچنین اصلاح طلبان استراتژی در پیش گرفته اند که اگر پیروز باشند شریک باشند و اگر شکست خوردید این شکست را نپذیرند، شما در قبل این استراتژی چه موضعی خواهید گرفت، گفت: با آقای خاتمی و بهزاد نبوی صحبت هایی داشتیم که نهایتا منجر به ارسال نامه شد و تصمیم با جمع دوستان خواهد بود که انشالله بر مبنای یک عقل جمعی که خوشبختانه نهاد آن تشکیل شده به یک نتیجه مطلوب برسیم. باز هم با توجه به اینکه به زنده ماندن و تدوام حیات با عزت اصلاح طلبی بیشتراز هر چیز دیگری اهمیت قائل هستم و به آن بها می دهم. قطعا میدان، میدان حضور جریان صحیح و اصولی و فعال اصلاح طلب است و دولت من دولت سوم خاتمی خواهد بود اگر شکست خوردیم مهم نیست اگر شکست خوردیم و من باز هم به عنوان مقصر این قضیه باشم و کسی شریک نباشد فدای جبهه اصلاح طلبی. خوب است جریان فکری صدمه نخورد من آمده ام که صدای مطالبات مردم و یادآور روزهای خوش اصلاح طلبی باشم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره استفاده از اقوام و مذاهب مختلف در دولتش بیان کرد: مسئله فعلی این است که ایران در فارغ از هر چیزی در خطر است امروز تنگ‌نظری‌هایی وجود دارد و باید حواسمان به این قضیه باشد.

وی یادآور شد: اصل ۱۵ قانون اساسی درباره تدریس زبان در خصوص استفاده اقوام و ادیان مختلف بهره کافی برده است و باید از این اصل  بهره ببریم.

مهرعلیزاده درباره تشکیل دولتش گفت: می‌خواهم با تشکیل دولت سوم آقای خاتمی مطالبات اصلاح طلبی را پیگیری کنم.

وی تاکید کرد: برنامه‌های من توسعه طلبی است و دنبال استفاده از ظرفیت‌های همسایگان برای توسعه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هستم.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کاری خواهیم کرد که کشورهای اروپایی برای رابطه با ایران مانند زمان آقای خاتمی صف بکشند و پاسپورت ایرانی را دارای ارزش خواهیم کرد.

تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی آسیب دیدگان حوادث آبان ۹۸

وی درباره حوادث اجتماعی و سیاسی در کشور مانند آبان ۹۸ گفت: اگر من آن زمان بودم اجازه نمی‌دادم آن اتفاق رخ و طرح مذکور را اجرایی نمی‌کردم. روی کار بیایم یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی آسیب دیدگان این حوادث تشکیل خواهم داد و با جدیت و قطعیت این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

مهرعلیزاده در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: از رد صلاحیت نمی‌ترسم از این می‌ترسم که نام خاتمی حذف شود. امیدوارم به عنوان اصلاح طلب وظیفه خودم را به خوبی انجام دهم. مردم اگر بدانند که صدایشان شنیده می‌شود، مشکل کم مشارکتی برطرف خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت پیروزی آیا از اشخاصی که در ستادهای انتخاباتی شما فعالیت می‌کنند، حمایت می‌کنید؟ گفت: اکثر افراد ستاد من جوانان هستند از کار کردن با جوانان لذت می‌برم. اگر هم نسلان ما جوانان را از امروز وارد عرصه نکنند، به آینده کشور خیانت کرده‌اند. امیدوارم فضای منفی که در دنیا ایجاد شده مرتفع شود و گفتگوی تمدن‌ها را به عنوان کسی که در دنیا مطرح شده زنده کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ایران برای همه ایرانیان است و قطعاً استمرار تفکر و اندیشه اصلاح طلبی برای من مهم است و تنها راه حل برون رفت از این مشکل‌ها را می‌دانم. در نتیجه قطعاً در این محور گام برخواهم داشت و از هر فردی که دلسوز ایران باشد استفاده خواهیم کرد. در دولت و همه سازمان‌ها بر روی این افراد باز خواهد بود.

وی درباره رفتارش در مقابل تندروها در کشور گفت: اهل عقب نشینی نیستم من مدیر عملگرا هستم امکان ندارد از عملیات برگردم به همین دلیل در انجام وظیفه هیچ وقت کوتاهی نخواهم کرد .

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای سند ۲۵ ساله چین چیست، گفت: سند ۲۵ ساله راهبردی چین یک یادداشت تفاهم است و قطعا در اولین کار در دولت این سند با مشی دولت سنجیده می شود و براساس منافع ملی روی آن عمل می شود .

وی در پاسخ به این سوال که گروهی از نام امام خمینی سوءاستفاده کردند و این ظلم اسلام غیردموکراتیک است در حالی که امام خمینی فرموردند جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد چگونه از میراث امام حفاظت می کنید، گفت: آقای خاتمی می گفتند رییس جمهور تدراکات چی می خواهند و این گونه نیست که رییس جمهور تدراکات چی باشد رییس جمهور در چارچوب قانون اساسی می تواند اقدامات بسیاری را انجام دهد و نه تنها من بلکه مطمئنم هیچ کس رییس جمهوری نمی خواهد که فراتر از قانون اساسی عمل کند. 

ایران در خطر است

وی در پاسخ به این سوال که شما در مقابل دیگر کاندیداها برنامه تبلیغاتی ندارید و به نظر میرسد رقابت را جدی نگرفته‌اید، گفت: خیلی هم جدی گرفته ایم اما نوع حضور و ظهور و بروز یکی از سیاست های هر کاندیدا می تواند باشد من امکانات چند صد میلیاردی برخی از کاندیداهای دیگر که از چندین سال است که هزینه های دولتی و هواپیمای شخصی استفاده می کنند، ندارم ما به مردم و امکانات خودمان متکی هستیم و براساس آن عمل می کنیم امروز فارغ از قوم قبیله و زبان نگران ایران هستیم و عرض کردم ایران در خطر است.

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که در سال ۸۴ که کاندیدا شدید و با حکم حکومتی وارد انتخابات شدید بسیاری بر این باور هستند که رفتار انتخاباتی شما ناظر بر فهم قومی بود و سرمایه گذاری روی آرای یک قومیت مشخص می کنید آیا در این دوره از همان الگوی رفتاری پیروی می کنید؟ آیا پایگاه رای تعریف شده دارید یا سرمایه گذاری شما روی رای آذری ها خواهد بود؟ تصریح کرد: اگر به رزومه بنده توجه کنند متوجه می شوند کارم در سطح ملی بوده است و ۴۲ سال است که در حد معاون وزیر در سراسر کشور کار کردم اشراف کامل هم از بُعد تجربی و هم تخصصی در همه امور دارم و در جهت رفع مشکل در همه ابعاد مختلف هم از بعد سیاسی و اقتصادی دارم. 

وی ادامه داد: من فرزند آذربایجان هستم و مانند همه ترک زبانان غیرت دارم و مسئولیت پذیر هستم و تا پای جان می ایستم و انجام می‌دهم و با همین قدرت و صلابت پیش خواهم رفت.

مهرعلیزاده درباره اینکه نتیجه کار کمیته حقیقت یاب پرونده اسید پاشی در اصفهان چه شد، گفت: من داماد اصفهانی ها هستم و افتخار می کنم و یک سال در آنجا مدیریت داشتم اما در موضوع اسید پاشی در زمان آقای رییسی این مسائل رخ داده است و انشالله ایشان وقتی به قوه قضاییه بازگشتند به این موضوع رسیدگی کنند تا به عنوان سوال برای مردم باقی نماند. 

وی در پاسخ به این سوال که اگر رییس جمهور شوید اگر تخلفی را ملاحظه کنید به طور مثال در صدا و سیما غیر از حرف و بیانیه چه حضور موثری در راستای اجرای قانون اساسی دارید، گفت: تا جایی که خودم را می شناسم آدمی هستم که اهل حرف نیستم. تا آنچه که حق قانونی من و حق قانونی افرادی است که به من اعتماد کرده اند را نگیرم از پای نمی شنینم این را با صدای بلند می گویم که اگر تخلفی کنند من از تمام قدرت ریاست جمهوری استفاده می کنم و اجازه نمی دهم که آن را تکرار کنند راه آن نیز قاطعیت و استفاده از ابزار قانونی است. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که اگر به سال ۱۳۸۴ برگردیم و انتخابات نهم برگردیم آیا در صورت تکرار ۸۴ شما از ادامه کاندیداتوری انصراف می دهید یا همچنان در انتخابات شرکت می کنید در شرایط فعلی اگر همتی گزینه آخر اصلاح طلبان باشد برنامه شما چیست، خاطرنشان کرد: دیگر توضیح مجددی نمیدهم و چون از ابتدا به این سوالات توضیح دادم.

وی درباره اینکه چه برنامه ای در حوزه فرهنگ و تقویت فرهنگ ملی و اسلامی دارد، تصریح کرد: فرهنگ عرصه امنیتی نیست بنده مخالف فرهنگ دولتی و طرفدار دولت فرهنگی هستم. فرهنگ را باید به دستش اهلش را بسپارم و در دولتم نظارت دولتی را جمع می کنم نظارت و مداخله غیر دولتی که خود را صاحب خیلی از چیزها می دانند ممنوع کنم. 

مهرعلیزاده همچنین در پاسخ به این سوال که در سال ۸۴ چرا با کنار رفتنتان به تشتت اصلاح طلبان کمک نکردید و در این شرایط هم پیش بینی نمی شود که شما رای بالایی بیاورید، یادآور شد: این نظر شما است که در دور اول اگر کنار می رفتم رای به نفع فرد دیگری می شد بله اگر در آن دوره ساز و کار بسیار مناسبی که الان طراحی شده بود قطعا فرد دیگری بغیر از من هم بود و کنار می رفت قطعا آقای کروبی رای بیشتری می آورد. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که این نظریه مطرح است شورای نگهبان با حذف کاندیدای اصلاح طلبان شما و آقای همتی را تایید کرد و شورای نگهبان انتخاب کرد به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان باشید، این انتفاد متوجه شما هست که شما و آقای همتی با حضور در انتخاباتی که کاندیدای یک گروه را حذف کرده است به آن مشرعیت بخشیدید، گفت: حال که با این فضای سرد این وضعیت به سرمای فضا کمک کرده قطعا این کمک را می کنم که به مردم بگویم که باید از فرصت قانونی که دارید استفاده کنید تا وضع از آنچه که الان هست خرابتر نشود بزرگان الگوی این را به مردم توصیه می کنند تابع نظر جبهه اصلاحات هستم و شخصا هم عرض کردم بنده هم به این نحوه عمل شورای نگهبان معترض بودم.

وی در پاسخ به این سوال که آقای خاتمی می گویند در دام نیفتید بعد شما می خواهید دولت سوم آقای خاتمی را تشکیل دهید، گفت: دولت سوم آقای خاتمی به معنای این نیست که آقای خاتمی رییس جمهور شوند بلکه یک مشی است و اعلام می کنم که این یک مشی سیاسی است لذا طبیعی است بعد از تصمیم جمعی جبهه اصلاحات در این زمینه عمل خواهد شد و نگران نباشید. 

این کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره خصوصی سازی و اینکه چرا استقلال و پرسپولیس در دولت اصلاحات به بخش خصوصی واگذار نشد گفت: خصوصی سازی علیرغم اینکه روی آن این همه کار شد متاسفانه برعکس آنچه مفهوم است شد و دست یک سری نهادها و سازمانها که می خواستند از این رانت ها استفاده کنند، افتاد. همانطور که در سال گذشته دیدیم مداخلاتی که این سازمان ها در بورس کردند باعث شد مردم متضرر شوند و مردم را به بورس بدبین کردند. بیش از ۷۰ درصد اقتصاد در دست دولت و شرکت‌های خصوصی سازی شده یا خصولتی است دولت باید یک دولت برنامه ریز و محدود باشد.

وی درباره خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: در سال ۸۴ از نیمه دوم ۸۳ با موفقیت کامل این کار را انجام دادم قیمت گذاری آغاز شد در شورای بورس مطرح کردیم حتی برای روزنامه هم اعلام شد در خرداد ۸۴ اعلام نکردم که آقای احمدی نژاد آمد سرکار و گفت این را اجرا نکنید و از آن موقع مطلب متوقف ماند. البته دولت احمدی نژاد اراده این کار را نداشتند. 

وی در پایان گفت: تلاش می کنم که پاسخگو باشم پرسیدن را حق مردم می دانم.

لینک کوتاه : https://yazeco.ir/?p=17337

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
});