• امروز : سه شنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 21 May - 2024
9

پیش بینی و نگرانی یک ماه پیش یاز اکو به وقوع پیوست/ ایجاد بخش در باسمنج به عقب ماندگی این منطقه می‌انجامد

  • کد خبر : 29734
  • 20 شهریور 1400 - 19:39
پیش بینی و نگرانی یک ماه پیش یاز اکو به وقوع پیوست/ ایجاد بخش در باسمنج به عقب ماندگی این منطقه می‌انجامد
یاز اکو - یاز اکو طی یادداشتی که در 22 مرداد سال جاری منتشر شد، شاید اولین رسانه ای بود که نگرانی خود را از تبدیل شدن باسمنج به بخش و تحدید حریم شهر تبریز خبر داده بود. حالا با عملی شدن این اتفاق نامیمون برای توسعه شهر تبریز و استان، پس از یک ماه بار دیگر این یاددداشت را منتشر می کنیم.

استاندار اسبق آذربایجان شرقی گفت: مردم متدین باسمنج در طول تاریخ همدوش مردم شریف تبریز در مقابل سختی ها و آلام روزگار ایستاده اند و امروز با گسترش شهرنشینی دیوار به دیوار به هم پیوسته‌اند و حاکم شدن مدیریت یکپارچه شهری می تواند به توسعه زیر بنایی این دو شهر کمک شایانی کند.

به گزارش پایگاه خبری یاز اکو، دکتر محمد علی سبحان اللهی افزود: تفکر مدیریت سیستمی ایجاب میکند شهر کوچک باسمنج با استفاده از امکانات وسیع کلانشهر تبریز و متخصصان بدنه شهرداری آن به توسعه خود ادامه دهد و دو بانده کردن بلوار خاوران و اتصال به بلوار ورودی باسمنج نماد توجه مدیران کلانشهر تبریز به توسعه منطقه است که با هزینه میلیاردی شهرداری تبریز ساخته شده و در واقع این راه استاندارد و مواصلاتی،بزرگترین پروژه طول تاریخ منطقه محسوب می شود و من معتقدم باسمنج باید از امکانات بالقوه و بالفعل تبریز نهایت استفاده را ببرد و کشیدن دیوار به دور خود به صلاح نیست.

دکتر سبحان اللهی افزود: ایجاد بخش در باسمنج به گسست مدیریت یکپارچه شهری می‌انجامد و این در کوتاه مدت و بلند مدت به زیان شهروندان باسمنجی خواهد بود.

مهندس علیرضا نوین شهردار موفق و اسبق تبریز نیز، نگاه یکپارچه به مدیریت شهری را در شرق تبریز به سود دو شهر باسمنج و تبریز دانست و گفت: این دو شهر با ایجاد شهرک خاوران به هم چسبیده‌اند و ایجاد یک واحد سیاسی بین این دو شهر در دراز مدت به عقب ماندگی باسمنج و تشدید حاشیه نشینی در آن منجر میشود.

وی گفت: در مدیریت وی در شهرداری تبریز طرح توجه به تعریض و دو باند کردن جاده باسمنج مورد توجه کارشناسان شهری قرار گرفت و ایجاد ۹ کیلومتر جاده دو بانده با بودجه شهرداری تبریز در واقع هدیه‌ به مردم شریف باسمنج بود.

مهندس احد راشد مدیر کل اسبق دفتر فنی استانداری آذربایجان شرقی نیزگفت: با عنایت به مرغوبیت اراضی در مناطق باسمنج و نبود متولی کنترل و نظارت در آن مناطق ، بطور قطع و یقین دست درازی به اراضی فوق توسط سوداگران سرعت گرفته و در نبود نظارت ، تقسیم اراضی توسط دلالان و ساخت ویلاهای غیرمجاز افزایش یافته و به بهشت سوداگران تبدیل خواهد شد.

مهندس محمد عزتی معاون شهرسازی شهرداری تبریز نیز با اشاره به اینکه توسعه‌ی زیربنایی شهر باسمنج از اهداف اصلی ماست، گفت: اهالی محترم باسمنج اگر به کارنامه‌ی سه دوره شورای شهر خود نگاه کنند،احداث یک باب دستشویی و چمن کاری ترمینال مسافربری نکته قوت این شورا هاست در حالی که دو پارک موجود این شهر نیز تکه تکه شده و احداث ساختمان شهرداری در پارک جاده لیقوان و احداث چندین مغازه در پارک شهر کارنامه‌ی غیرقابل دفاع شهرداری و شورای شهر باسمنج بوده و تعویض چهار شهردار در طول یک سال خبر از هرج و مرج در مدیریت این شهر کوچک دارد.

دکتر وهاب اصل رحیمی کارشناس ارشد مرکز بهداشت استان نیز گفت: ایجاد شهرداری در باسمنج را به صلاح شهروندان زادگاه خود نمیدانم و راه توسعه و عمران بیشتر باسمنج با الحاق به کلانشهر تبریز است و ایجاد بخشداری در آن به منزله‌ی ماندن در برکه و نپیوستن به اقیانوس است.

دکتر سفیدی شهردار اسبق باسمنج نیز ضمن مخالفت با ایجاد بخشداری در باسمنج گفت: در سال های اخیر، متاسفانه حریم شهر باسمنج که باید مطابق قانون برای پیشرفت آتی شهر حفظ و صیانت می شد، مورد بهره برداری و سو استفاده مسئولان محلی قرار گرفته و در صورت مقایسه تصاویر ماهواره‌ای ده سال قبل با زمان حال، شاهد رشد فزاینده دست درازی و تخریب باغات و زمینهای کشاورزی منطقه باسمنج بوده و در صورت عملی شدن مصوبه بخش جدید باسمنج، این موضوع هر چه بیشتر شدت پیدا کرده و چیزی از محیط زیست و باغات در این منطقه باقی نخواهد ماند. کوتاه سخن اینکه طرح بخش جدید موجب ضررهای جبران ناپذیر در منطقه باسمنج شده و این منطقه را هر چه بیشتر تبدیل به جولانگاه دلالان و افراد منفعت طلب خواهد نمود.

مهندس شیرمحمدی کارشناس امور اداری نیز گفت: با ایجاد بخشداری دسترسی شهروندان باسمنجی به امکانات کلانشهر تبریز کاهش محسوس میاید طوریکه حتی تردد خودرو های ارس پلاک در این شهر منجر به جریمه خواهد شد و اخذ تسهیلات بانکی از بانکهایی چون مسکن که تا ۳۰۰ میلیون تومان به ساکنان کلانشهرها اعطا میشود، در این شهر به ۳۰ میلیون تومان تقلیل میابد.

محمد باقر واصلی نامزد مردمی اخیر شورای شهر باسمنج نیز ضمن مخالفت با ایجاد بخشداری گفت: توسعه این شهر را محدود نکنیم و با کشیدن دیوار سد راه توسعه آن نباشیم چراکه توسعه شهرما به سمت تبریز بوده و باید از امکانات این کلانشهر برای عمران و آبادانی شهر خود بهره ببریم.

کارشناس فعلی شهرسازی شهرداری باسمنج نیز به خبرنگار ما گفت: محدوده فعلی شهر باسمنج ۲۴۰ هکتار ، مساحت حریم قانونی آن با ایجاد بخشداری یک برابر محدوده یعنی ۲۴۰ هکتار میباشد و بر اساس طرح جامع تفصیلی، مجموعه محدوده و حریم شهر باسمنج ۴۸۰ هکتار میباشد لذا شهرداری باسمنج فقط به مساحت ۴۸۰ هکتار در بخش کوچک که از آرپادرسی تا شادآباد را در بر میگیرد و حدود ۲۶ هزار هکتار است مانور شهرداری ما فقط در این ۴۸۰ هکتار قانونی است و بخشداری در واقع وظایف عمران و آبادانی روستاهارا عهده دار است.

و طبق تبصره ۳ ماده ۹۹ قانون شهرداری ها، شهرداری باسمنج موظف خواهد بود ۸۰ درصد عوارض این محدوده ۲۴۰ هکتاری خود را در جهت عمران و آبادانی روستاهای بخش از جمله در توسعه راه سازی، آموزش و پرورش، بهداشت و تامین آب اشامیدنی و کشاورزی روستاها هزینه نماید که این امر از درآمد فعلی شهرداری بشدت خواهد کاست و از سوی دیگر مساحت فعلی شهر باسمنج که ۲۴۰ هکتار است بر اساس طرح جامع تفصیلی ۲۴۰ هکتار دیگر حق مانور دارد که متاسفانه ۲۴۰ هکتار مذکور نیز قطعه قطعه و دیوار کشی شده است که در واقع اخذ عوارض از آن ها به آسانی امکان پذیر نیست.

دکتر محمد فرج پور باسمنجی عضو شورای اطلاع رسانی آذربایجان شرقی نیز گفت: هم اکنون جمعیت ۱۱ هزار نفری ده سال پیش باسمنج با ۳۰۰ برابر رشد به بیش از ۳۳ هزار نفر رسیده و چند محله‌ی مهاجر نشین با مساکین آلونکی و غیرمجاز در این ده سال اخیر قارچ گونه سربرآورده‌ است.

جمعی از کارشناسان متخصص سازمان نظام مهندسی آذربایجان‌شرقی، دانشگاههای تبریز، مهندسان مجرب بدنه‌ی شهرداری کلانشهر و همچنین تعدادی از کارشناسان رسمی دادگستری در امور شهرسازی و ترافیک و ساختمان، تصویب چنین طرح ابتر و غیرکارشناسی را در درازمدت به زیان شهر تبریز و شهر اقماری آن، باسمنج، اعلام میکنند و با تشکیل کمپینی خواستار لغو این مصوبه‌ی غیرکارشناسی و ناقص از سوی دولت جدید شده‌اند.

زمین خواران و جمعی از بنگاه های املاک نجومی در شرق کلانشهر و برخی عمال اداری سودبر در شورا و بدنه‌ی شهرداری باسمنج علیرغم مخالفت اکثریت مردم این مناطق از ایجاد این واحد سیاسی جدید استقبال کرده‌اند چراکه آنها بدلیل گسست مدیریت یکپارچه شهری و ضعف نهاد های نظارتی بهتر میتوانند با قطعه قطعه کردن اراضی خوش آب و هوای شرق و فروش آن به صورت باغ و ویلا، درآمد های هنگفتی کسب نمایند.

خواست دوستداران و متخصصان توسعه اصولی و فنی شهر تبریز از مجمع نمایندگان آذربایجان در مجلس و استاندار آتی آذربایجان شرقی لغو این مصوبه‌ی غیرقانونی و غیر کارشناسی است و در این راستا شورای اسلامی جدید شهر تبریز باید با تحرک بیشتر و اختصاص برخی از امتیازات و بودجه های لازم به طرح تأسیس شهرداری منطقه ۱۱ باسمنج _تبریز را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهد و با ایجاد منطقه ۱۱ شهرداری در باسمنج ضمن نظارت قانونی بر ساخت و سازهای غیرمجاز و ایجاد طرح های عمرانی در باسمنج و با اعمال مدیریت یکپارچه شهری به روند توسعه‌ی این مناطق شتاب دو چندانی دهد.

چرا که اکثر اهالی باسمنج از عملکرد شورا و شهردار ناتوان خود در گذشته ناراضی هستند و بررسی عملکرد شورا و شهرداری باسمنج در ۱۲ سال گذشته نشان میدهد دو پارک موجود این شهر قطعه قطعه شده و علاوه بر آن ساخت یک باب دستشویی و چمنکاری ترمینال مینی بوس داران در کارنامه‌ی ضعیف آنها دیده می‌شود.

لینک کوتاه : https://yazeco.ir/?p=29734

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
});