• امروز : پنج شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 26 May - 2022
6
در جلسه شورای هماهنگی امور عشایر آذربایجان شرقی عنوان شد؛

آبرسانی سیار به عشایر آذربایجان شرقی تا پایان سال به صفر می‌رسد

  • کد خبر : 35830
  • 09 آبان 1400 - 14:15
آبرسانی سیار به عشایر آذربایجان شرقی تا پایان سال به صفر می‌رسد
یاز اکو - رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: آبرسانی سیار به عشایر آذربایجان شرقی تا پایان سال به صفر می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری یاز اکو به نقل از مهر، سومین جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان شرقی با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، مدیرکل امور عشایر استان و رؤسای ستادی و شهرستانی امور عشایر در تبریز برگزار شد.

اکبر فتحی در این جلسه گفت: اقدامات مدنظر در خصوص رفاه جامعه عشایری (احداث راه، مدرسه، خانه بهداشت و …) که از جهادسازندگی اولیه انتظار می‌رفت خوشبختانه در حیطه جهاد عشایری با همان روحیه جهادی انجام می‌پذیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: عمق محرومیت در جامعه عشایری و روستایی به قدری بالاست که علیرغم تمامی تلاش‌های صورت گرفته، بخش بزرگی از این محرومیت‌ها همچنان پابرجاست این امر مارا وادار می‌نماید تا تمام تلاش خود را در راستای خدمت به این جامعه و حل دغدغه‌های آن متمرکز نمائیم.

وی با اشاره به شرایط حاکم بر تولید در سال گذشته افزود: نوساناتی که در اقتصاد کشور در سال زراعی گذشته وجود داشت، تولید را در کلیه بخش‌های اقتصادی از جمله بخش کشاورزی دچار نوسان نمود. وضعیت نهاده‌ها و وضعیت محصولات تولید شده‌ای که تقاضایی از سوی بازار نداشت نشأت گرفته از نوسانات اقتصادی جاری در کشور بود که متأسفانه قشر آسیب پذیر کشاورز به شدت تحت تأثیر این نوسانات قرار گرفت از سوی دیگر همه گیری کرونا باعث شد تولیدکنندگان در شرایطی اقدام به تولید نمایند که احساس نگرانی نسبت به سلامتی خود و خانواده‌هایشان وجود داشت این در حالی است که فعالیت‌های تولیدی غذایی جامعه قابل تعطیل شدن نیست.

بخش اعظمی از تأمین نیاز غذایی استان توسط عشایر صورت می‌گیرد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه بخش اعظمی از تأمین نیاز غذایی استان توسط عشایر صورت می‌گیرد افزود: در این میان وقوع خشکسالی نیز به شدت امر تولید را تحت تأثیر قرار داد و تولید و تأمین نهاده به واسطه وقوع خشکسالی عملاً از دسترس خارج شد.

وی درخصوص همگامی با سیاستهای جدید وزارت جهادکشاورزی در دولت سیزدهم ضمن اشاره به احصاء راهبردهای اجرایی این سیاستها گفت: سیاستهای مورد تاکید مقام عالی وزارت در راستای اصلاح الگوی کشت، کشاورزی قراردادی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی و سنددار کردن اراضی کشاورزی و توجه به دیمات و افزایش عملکرد در واحد سطح می‌باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن تاکید بر پیشبرد کشاورزی قراردادی و لزوم ورود جدی اتحادیه‌ها به این موضوع اظهار داشت: کشاورزی قراردادی در حوزه گندم در سطح استان صورت گرفت و کشاورزان قراردادهایی را مستقیماً با انجمن آرد سازان و شرکت غله منعقد نمودند که به عنوان مثال آنان را موظف به تأمین کود فسفاته برای کشاورزان می‌نمود که هزینه آن حین برداشت محصول پرداخت می‌گردید این امر در مورد محصول جو و حتی در حوزه دام بین اتحادیه و عشایر نیز قابل اجراست که در صورت عملی شدن آن در آینده مشکلی از بابت بازار این محصولات پیش نخواهد آمد.

ضرورت توجه به اصلاح الگوی کشت

وی ادامه داد: باید توجه داشت که خود کشاورز هیچ آشنایی نسبت به نیاز بازار ندارد و نمی‌تواند طبق ذائقه‌های مختلف مصرف کنندگان اقدام به تولید نماید اما اتحادیه‌ها و تشکلهای مختلف بخش کشاورزی می‌توانند شناخت لازم را از بازار کسب نموده و طبق آن به انعقاد قرارداد با کشاورزان و دامداران بپردازند و تولیدات آنها را در این بازارها ارائه نمایند.

فتحی بر انسجام و نظامند شدن اقدام اتحادیه‌ها و ارائه خدمات آنها بر مبنای نیازهای روز تاکید نمود و با اشاره به اصلاح الگوی کشت بیان داشت: در شهرستانهایی که میزان فعالیت عشایر و جمعیت آن بیشتر است، جهادکشاورزی این شهرستانها نباید در زمینه اصلاح الگوی کشت منفعلانه عمل نماید. لذا باید بر مبنای جمعیت دامی منطقه و عشایر الگوی کشت به سمت و سوی تولید ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای و جو سوق داده شود.

تاکید بر ضرورت کشت اصولی علوفه در دیمزارها

وی کشت علوفه در دیمزارها (به جای آیشی که در گذشته رایج بوده) بصورت علمی تر و بر مبنای اصول مهندسی را راهکاری در جهت تأمین علوفه مورد نیاز جمعیت دامی استان دانست و ادامه داد: اگر سالانه بخشی از ۴۰۰ هزار هکتار آیشی که در استان وجود دارد، در دیمزارها به تناوب تبدیل گردد که این کار در شهرستانهای هوراند، خداآفرین و کلیبر امکان پذیر است، بخش عمده‌ای از علوفه مورد نیاز جامعه عشایر تأمین خواهد شد.

وی در خصوص سند دار اراضی کشاورزی ضمن اشاره به اینکه سند دار نمودن اراضی قدرت مانور و سرمایه گذاری را افزایش می‌دهد گفت: در مورد رفع تداخل پلاکات ثبتی عمدتاً تمایل در جهت زراعت می‌باشد اما اگر یقین صورت گیرد که این اراضی نباید آزاد گردد به عنوان مرتع حفظ خواهد شد و خود عشایر به عنوان حافظان اصلی منابع طبیعی به شمار می‌روند و بر مبنای منافع خود از این مراتع محافظت خواهند نمود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه عشایر اعم از اقدامات زیرساختی مانند آب شرب قشلاقات و تأمین نهاده‌ها، این اقدامات را منسجم‌تر از اقدامات تعاونیهای بهره برداری ارزیابی نمود و ضمن قدردانی از آن گفت: اقدامات مدنظر در خصوص عشایر (احداث راه، مدرسه، خانه بهداشت و…) که از جهادسازندگی اولیه انتظار می‌رفت خوشبختانه در حیطه جهاد عشایری انجام می‌پذیرد.

عشایر تسهیلات پرواربندی و خشکسالی را دریافت کردند

مدیرکل امور عشایر استان نیز در این جلسه ضمن اشاره به موضوع خدمت رسانی به جامعه عشایری گفت: شرکت‌های تعاونی عشایری بازوی توانمند در کنار اداره کل در راستای ارائه خدمات بهتر به عشایری فعالیت می‌کنند.

سیدمحمدحسن آل هاشم با بیان اینکه آبرسانی در مناطق عشایری به قشلاقات فاقد آب، موجب نشاط اجتماعی در بین عشایر گردیده است از صفر شدن آبرسانی سیار به عشایر آذربایجان شرقی تا پایان سال خبر داد و افزود: امور عشایر استان با ارائه خدمات به جامعه عشایری از جمله معرفی عشایر برای دریافت تسهیلات پرواربندی و خشکسالی، توزیع پنل‌های خورشیدی، آموزش توسط همکاران برای بهره برداران در مناطق عشایری، علاوه بر تکالیف اساسنامه‌ای برخی تفاهم نامه هائی برای ارائه خدمات بیشتر و بهتر با سایر ارگان‌های دولتی منعقد کرده است.

گفتنی است در پایان این جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اهدای لوح تقدیری به مدیرکل امور عشایر استان به جهت کسب رتبه دومی در ارزیابی میان ادارات کل امور عشایر استان‌ها تجلیل بعمل آورد.

لینک کوتاه : https://yazeco.ir/?p=35830

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ابر برچسب
});